• animacija
  • animacija
  • animacija

    Apskrities VVG susitikimas Radviliškyje

  • animacija
  • animacija
  • animacija

    VPS pristatymo konferencija

"Laukiniai stebuklai" veiklų 2020 m. apžvalga

Paskelbta: 2020-12-09 14:29:03

Šiais metais nesusitikome kasmetinėje konferencijoje. Apie savo veiklas 2020-aisiais informuojame Joniškio VVG svetainėje.

Skaitykite informaciją apie:
Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupės teritorijos 2015-2023 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimą 2020 metais

projekto "Vaikai užauginti" 2020 metų veiklas,

projekto "Kartos kartu" 2020 metų veiklas.

.

Projekto "Laukiniai stebuklai" veiklų 2020 m. apžvalga

 

2020 metais Joniškio vietos veiklos grupė tęsė tarptautinio bendradarbiavimo projektą "Laukiniai stebuklai". Projektu siekiama gyventojus, NVO, smulkius verslininkus paraginti domėtis senolių sukauptomis ir šiuolaikinėmis žiniomis apie maisto, kosmetikos, sveikatinimo priemones, randamas laukinėje gamtoje, suteikti motyvacijos ir žinių, kaip gamtoje randamas gėrybes panaudoti buityje, rasti galimybių iš jų užsidirbti.

Projektas įgyvendinamas kartu su kolegomis iš Vaara-Karjalan Leader ry (Suomija), Cesio VVG (Latvija), Saldus VVG (Latvija), bei Utenos RVVG.

Per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį projekto partneriai susitinka tik keletą kartų, o dauguma veiklų vyksta savo šalyje.

Lietuvoje projekto dalyviai iš Joniškio VVG ir Utenos RVVG teritorijų bendrai dalyvavo teorinių ir praktinių užsiėmimų cikle  apie laukinių augalų ir kitų gamtos gėrybių panaudojimą maistui, sveikatinimui, buities palengvinimui. Buvo numatyta iš viso 6 užsiėmimų, kurie vyko įvairiais metų laikais. Juos vedė lektorė Kristina Šilinskienė.

Užsiėmimai prasidėjo 2019-ųjų pavasarį ir tęsėsi šiemet.

Sausio mėnesį įvyko dvi projekto „Laukiniai stebuklai“ paskaitos iš žiemos ciklo. Projekto dalyviai, sausio 8 d. susirinkę Stupuruose, sužinojo, ką žolininkai veikia žiemą. Net ir šaltuoju metų laiku, kai gamta apmirusi, išėjus į mišką galima grįžti prisirinkus gėrybių. Pavyzdžiui pušų spygliai žiemą yra ypač kvapūs ir turi daugybę vitaminų.  Sužinojome, kaip juos naudoti, ką iš jų pasiruošti.

Kita žiemos paskaita vyko sausio 15 d. Pakalniuose Utenos rajone. Lauke ant laužo buvo verdama „kirvio sriuba“. Pasak lektorės, tokios sriubos receptui būtinas bendrumas – kiekvienas kažkuo prisideda, o rezultatais džiaugiasi sutartinai. Buvo apžvelgti valgomi laukiniai augalai žiemą, ruošiami ir degustuojami patiekalai iš spanguolių.

Vasario 11 d. dalyviai susitiko Kalnelyje, Joniškio rajone. Lektorė Kristina Šilinskienė atsivežė svečių, kurių įkvepiantys pavyzdžiai parodė, kaip iš gamtos dovanų gali gimti verslas. Žanas Talandis iš Padubysio bendruomenės pasakojo apie patyrimus bei įkvėpimus, apie socialinę veiklą ir bendruomenės verslą, atvežė bendruomenėje gaminto sūrio.

Rūta Petkauskienė prieš keletą metų su šeima persikėlė gyventi į kaimą. Supratusi, kaip trūksta miesto žmonėms tikrų, kvepiančių žolelių tiesiai iš kaimo. Rūta įkūrė savo verslą.  "Rūtos žolelių" arbatos, prieskoniai ir hidrolatai labai paklausūs Lietuvoje ir už jos ribų.

Po pavasarinio karantino pertraukos birželio 4-ąją projekto "Laukiniai stebuklai" dalyviai iš Joniškio VVG ir Utenos RVVG susirinko Linkaičių kaimo bendruomenės namuose į 15-ąją paskaitą apie valgomus laukinius augalus. Ji buvo planuota dar kovo mėnesį, tačiau karantinas pakoregavo planus. Dalyviai susirinko išsiilgę ne tik žinių, bet ir vieni kitų. Lektorė Kristina Šilinskienė kalbėjo ir demonstravo, kas tuo metu auga, ką rinkti ir kaip gaminti. Aptariami augalai: eglių ūgliukai, alyvų žiedai, medžių lapai, kiaulpienių žiedai ir lapai, plačialapis gyslotis ir kt. Daugelį jų radome Linkaičių kaimo bendruomenės erdvėse.

Liepos 2 d. Žagarėje įvyko 16-oji ir paskutinė paskaita iš teorinių ir praktinių seminarų ciklo "Valgomi laukiniai augalai". Paskaitų dalyviai ypač vertina susidomėjimo laukiniais augalais sužadinimą, įkvėpimą rinkti gamtos gėrybes ir gilinti savo žinias bei gauti iš tos veiklos pajamų. Per visus metus trunkantį paskaitų ciklą dalyviai susibičiuliavo, dalindavosi augalų kereliais ir savo patirtimis, ir pasibaigus projektui ketina tęsti bendravimą.

2020-aisiais toliau buvo kuriami ir filmuojami videoreceptai. Juos galite pamatyti:

Pyragas su pavasario žalumynais

Zacirka su grybais

Spanguolių pagardas

Džiovintų baravykų ir daržovių troškinys.

Galite susipažinti su visais "Laukinių stebuklų" receptais.

Tarptautinio projekto "Laukiniai stebuklai" įgyvendinimas turėjo baigtis 2020 metais, tačiau partnerių sprendimu jo trukmė pailgėjo metais: dėl COVID-19 grėsmės mūsų partneriai Suomijoje šią vasarą planuotą laukinio maisto festivalį atidėjo 2021 metams. Šiame festivalyje lankysis ir projekto dalyviai iš Joniškio VVG bei Utenos RVVG.

Dėl tos pačios priežasties partneriai iš Suomijos neturėtų galimybės atvykti į Laukinio maisto konferenciją Joniškio rajone, todėl ji taip pat atidėta 2021 metais.

Laukiniai stebuklai niekada nesibaigia!


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt