• animacija
  • animacija
  • animacija

    Apskrities VVG susitikimas Radviliškyje

  • animacija
  • animacija
  • animacija

    VPS pristatymo konferencija

Skaistgiriečiai lankėsi Žemaitijoje

Paskelbta: 2019-08-26 10:27:32

Lietuvos Respublikos Seimas 2019 metus paskelbė Žemaitijos metais. Rašytiniuose šaltiniuose teigiama, kad 1422 metais yra nustatyta Žemaitijos siena, einanti per Skaistgirį.  Žemaitijos metams pažymėti Skaistgirio miestelio bendruomenė parengė projektą ,,Pažinkim Žemaitijos kraštą“ ir gavusi dalinį finansavimą iš Joniškio rajono savivaldybės išsiruošė pasisemti gerosios patirties į Plungės rajoną. Penkiasdešimt trijų žmonių grupė ankstų rugpjūčio septynioliktosios rytą  išvažiavo Žemaitijos link. Kuo arčiau Plungės rajono, tuo daugiau besiganančių karvių, žaliuojančių pievų, atsikuriančių vienkiemių.

Nejučia pasiekta pirmoji stotelė  - Žlibinų kaimo bendruomenė. Čia skaistgiriečius svetingai sutiko grupė bendruomenės aktyvo, tarp jų ir kraštietė Stefutė Stonienė, visus darbinės veiklos metus atidavusi Žlibinų krašto saviveiklai. Viešnagės Žlibinų bendruomenėje metu susipažinta su jų  vykdoma veikla, pristatyta Skaistgirio miestelio nevyriausybinių  organizacijų veikla. Žlibiniečiai vykdydami projektus dalijosi augalais ir gyvūnais, o skaistgiriečiai aktyviai propoguoja neatlygintiną kraujo donorystę, amatus. Skaistgiriečiai didelį dėmesį skiria aplinkos grožio kūrimui, sveikatingumo programoms, žlibiniečiai  - bendruomeniškumui. Abi bendruomenės daug metų dalyvauja respublikiniame projekte ,,Eismo saugumas bendruomenėse“. Taip pat ir kelionės metu kalbėta apie eismo saugumą, akcijas, renginius, kurių metu žmonės skatinami saugiai elgtis kelyje, nešioti šviesą atspindinčias priemones. Žlibinai yra parengę paraišką tapti Lietuvos Mažaja kultūros sostine, ir jų džiaugsmui fortūna 2020 metams jiems nusišypsojo. Nuoširdžiai žlibiniečiai pasakojo kaip jiems sekėsi sugauti sėkmę.  Viešnagės metu pasidairyta po Žlibinų apylinkes, aplankyta biblioteka, kultūros namai, bažnyčia. Atsisveikinant sutarta bendradarbiauti su meno kolektyvais, skautų organizacijomis, dalintis gerąja patirtimi tarp bendruomenių.

Toliau kelionė tęsėsi Plungėje. Čia mums gide buvo ilgametė Joniškio krašto kultūros darbuotoja Liucija Bertulienė, sugrįžusi į gimtinę po aktyvios darbinės veiklos. Pirmiausia aplankytas audėjų klubas, kurio veikloje aktyviai dalyvauja ir pati Liucija. Pasakojimai sudomino skaistgiriečius. Ne viena Skaistgirio miestelio bendruomenės narė sakė esanti vaikystėje audusi. Iš audėjų klubo pasukome į menų studiją gyvuojančią dešimt metų, kur reguliariai renkasi tapybą mylintys žmonės. Čia žavėjo skaistgiriečius intriguojantis pasakojimas apie studiją, jos lankytojus. Plungės mieste neliko neaplankyti ir objektai, kurie garsina šį Žemaitijos miestą. Laikrodinė, kurioje įsikūrusi biblioteka, sauganti seniausią knygą, Oginskio dvaro sodyba su įspūdingomis ekspozicijomis. Pavaikščiota po didžiausią Lietuvos parką, paklausyta legendų, apglėbtas stebuklingomis galiomis garsėjantis ąžuolas. Prisėsta ant garbės suolelio, nusilenkta Šv. Florijonui ir Laisvės paminklui, parymota prie Lurdo, padėkota už kelionę Plungės bažnyčioje.

Svečiuojantis  Žemaitės memorialiniame muziejuje Bukantėje dalyvauta edukaciniuose užsiėmimuose. Jų metu išmokta pasigaminti žemaitišką kastinį, virtas bulves paskaninti spirgine, paruošti vaišių stalą žemaitiškai. Po edukacijų pasižvalgyta po muziejų, paragauta žemaitiškų valgių.

Pakeliui namo sustojus pakelės aikštelėje ir pasidžiaugta žemaičių išradingumu įrengti ne tik stalus ir suolus pavalgyti ir pailsėti, bet ir treniruoklius, kad keliautojams būtų patogu atokvėpio valandėlę gamtoje pabūti.

Skaistgiriečiai dėkingi  rajono savivaldybei už skirtą projektinę paramą, kraštietei Stefutei Stonienei, Liucijai Bertulienei už visokeriopą pagalbą vykdant projektą ir organizuojant kelionę pasikeičiant gerąja patirtimi su plungiškiais. Jau ne į pirmą kelionę skaistgiriečius veža Joniškio autobusų parko vairuotojas Arūnas Mačiulis. Tai pareigingas, paslaugus vairuotojas. Ačiū Joniškio autobusų parko vadovams  ir vairuotojui Arūnui už saugią ir punktualią kelionę.

Vida Urbonienė


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt