• animacija

    Apskrities VVG susitikimas

  • animacija
Rasos šventė Skaistgiryje

Paskelbta: 2018-06-26 11:07:41

Birželio dvidešimt trečiosios vakare Skaistgiryje Jono Viliūno parke vyko Rasos šventė, kurią organizavo Skaistgirio kultūrinių renginių organizatorė Vida Norkuvienė. Šventės metu folkloro kolektyvas, vadovaujamas Birutės Dauginytės, dainavo lietuvių liaudies dainas, kurios būdavo dainuojamos  senovėje.  Angelė Paražinskienė į šventę atėjo nešina  augalų puokštele. Moteris pasakojo apie augalus pabrėždama, kad augalus vaistams geriausia surinkti iki Joninių. Tuomet jie visas galias perteikią žmogui.  Nestokojanti žinių apie augalus, moteris iš savo puokštelės traukė vis po vieną šakelę ir tiesė susirinkusiems, kad šie atspėtų augalą kurio ši šakelė esanti. Pasirodo puokštelėje buvo ir rūtos, šalavijai, topinambai, vėgelė, juozažolė ir daugelis kitų augalų. Geriausiai spėti augalus sekėsi Emilijai Kvedarienei. Jai rungties organizatorė įteikė prizą – gėlę , kurią išaugino pati Angelė.

Birutė Dauginytė pasakojo apie Rasos šventės liaudies papročius. Pasak jos, Rasos šventė pradėta švęsti keturioliktame amžiuje. Rašytiniuose šaltiniuose randama daug lietuvių liaudies dainų žodžių, be melodijų. Šventėje dalyvavusi literatė Emilija Kvedarienė padeklamavo savo kūrybos eilėraščių. Taip pat ji pristatė ir kraštiečio Stanislovo Aukselio ,bei  Gražinos Blinkinienės kūrybą. Eilėraštį apie metus ir jų turtą padeklamavo ir tą dieną Skaisgiryje pas brolį Vaclovą Sorą viešėjusi jo sesuo. Viešnia kilusi iš Juodeikių, tad jai smagu buvo pabuvoti  kitose rajono vietovėse ir pamatyti kaip švenčiama Rasos šventė. 

Skaistgiriečių Rasos šventę vainikavo  iš šventės dalyvių sujungta stebulė.  Senoliai stebulę su degančia ugnimi iškeldavo aukštai – ši tradicija vis dar gyva Latvijoje.

Baigiantis šventei,  aktyviausiems šventės dalyviams, buvo dalijamos rankinės su šviesą atspindinčiais akcentais. Taip pat pasidžiaugta, kad skaistgiriečiai neabejingi eismo saugumui. Daugelis ankstesnėse akcijose gavę liemenes, atšvaitus, tašes nešioja. Šiemet respublikiniame projekte “Eismo saugumas bendruomenėse“ dalyvauja ir Skaistgirio saviveiklininkai, kurie įvairių švenčių metu susirinkusiems primins apie eismo saugumą ir šviesą atspindinčių priemonių svarbą.

Vida Urbonienė


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt