• animacija

    Apskrities VVG susitikimas

  • animacija
Projektas ,,54+“ – jau Lietuvoje

Paskelbta: 2018-11-20 14:46:16

Savanorystė dažniausiai siejama su jaunų žmonių veikla, tačiau tai nereiškia, kad į ją negali įsitraukti vyresnieji. Lietuvoje pradedama vykdyti Europos Sąjungos programa „54+“ siekia pakeisti esamą situaciją. Ši socialinės įtraukties priemonė skirta skatinti vyresnių nei 55 m., tačiau darbingo amžiaus žmonių užimtumą po apmokamo darbo valandų. Vienas iš gerųjų tokios praktikos pavyzdžių – asociacijos ,,Joniškio rajono partnerystės vietos veiklos grupė“ gegužės mėnesį pradėtas vykdyti projektas ,,Vaikai užauginti“, jau spėjęs įtraukti net 35 savanorius.

Didelę patirtį savanorystės srityje turinti Kaune įsikūrusi VšĮ ,,A. C. Patria“ joniškiečiams padeda koordinuoti savanorišką veiklą. Planuojama, jog projektas tęsis dvejus metus, tačiau tikimasi tęstinumo net ir pasibaigus jo laikui. Iš 44-ių numatytų savanorių 24 dalyviai jau atliko savanorišką veiklą. Šiuo metu projekte dalyvauja 12 dalyvių, savanoriaujančių socialinėje srityje veikiančiose organizacijose. Iš viso savanoriauta 11-oje Šiaulių apskrityje įsikūrusių organizacijų ir bendruomenių.

Iš pirmų lūpų

Jurdaičių socialinės globos namuose savanorystę baigusi Nijolė Gusienė įsitikinusi, kad tokio pobūdžio projektai ypatingai svarbūs aktyviems žmonėms, kurie grįžę iš darbo nenori leisti vakaro televizoriaus draugijoje. N. Gusienė būtent tokia – ieškodama papildomos veiklos ji sužinojo apie projektą ir apsisprendė jame dalyvauti. Slaugytoja poliklinijoje dirbanti moteris žino, kaip ligos ar negalios paliestiems žmonėms reikia bendravimo ir paramos, tad nusprendė laisvu laiku prisidėti prie vietinių socialinės globos namų veiklos. Savanorė apgailestavo tik dėl vieno – tiesioginis darbas trukdė pakankamai laiko skirti savanorystės vietai, todėl moteris šiam kilniam tikslui panaudojo ir savo atostogas. N.Gusienė mano, kad vyresnių asmenų įtraukimas į savanoriškas bendruomenines veiklas yra būtinas užtikrinant gerą jų savijautą ir užimtumo poreikių patenkinimą, todėl, anot jos, ateityje derėtų skirti dėmesio ir pensinio amžiaus žmonių įtraukimui.

Joniškio atvirame jaunimo centre mėnesį savanoriavusi Stasė Stulginskienė pritarė minčiai, kad nemažai daliai žmonių po darbo trūksta veiklos, kurioje būtų galima save realizuoti. Moteris savanorystei pasirinko jaunimo centrą, kadangi pati dirba mokykloje, geba rasti bendrą kalbą su jaunuoliais. Šioje atviroje erdvėje S. Stulginskienė po pamokų atskubėjusiems įvairaus amžiaus mokiniams vesdavo ugdymo karjerai užsiėmimus, su jaunuoliais kalbėdavosi apie jų laukiančius ateities pasirinkimus. Nors savanoriškai veiklai šiuo metu moteris nebeturi laiko, savanorystė ją praturtino, o darbas jaunimo centre paliko gerų įspūdžių.

 

Svarbios patirtys

 

Pamūšio Šv. Antano Paduviečio parapijiniuose vaikų globos namuose savanoriavo trys projekto savanoriai. Gražų pavyzdį rodė sutuoktiniai Elena ir Antanas Karnišauskai, savanorišką veiklą atlikę kaip šeima. Savanoriai įstaigoje su vaikais žaidė stalo ir lauko žaidimus, gamindavo maistą,  organizuodavo sportines užduotis, kurių nugalėtojai gaudavo apdovanojimus. Globos namų atstovės Mantos Šlenderytės teigimu, projektas praturtino ne tik vaikų kasdienybę, bet davė nemažai naudos ir patiems dalyviams: ,,Labai džiaugiamės sulaukę tokios šaunios pagalbos. Savanoriavę sutuoktiniai teigė, kad leisdami laiką su jaunaisiais globotiniais sutvirtino ir savo ryšį. Vaikai labai laukdavo jų atvykimo, su malonumu užsiimdavo pasiūlytomis veiklomis.“,– pasakojo ji.

 

Siekiant, kad savanorystė nešykštėtų geriausių patirčių, visiems projekte dalyvaujantiems savanoriams ir organizacijoms vedami pradžios, vidurio ir pabaigos mokymai. Juos organizuojančios ,,A. C. Patria“ Savanorių centro koordinatorės Indrės Samytės teigimu, tokie susitikimai itin svarbūs asmeniniam tobulėjimui, sukauptos patirties analizei, gebėjimui save įvertinti ir motyvuoti. Atlikę savanorišką veiklą pasirinktose organizacijose projekto dalyviai ne tik prisidėjo prie bendruomenės gerovės, bet įgijo nemažai kitų svarbių patirčių, padėsiančių ir profesinėje srityje. Programa ,,54+“ vykdoma visoje Lietuvoje, tad Joniškio bendruomenė – tik viena iš gerųjų pavyzdžių.

Gintarė Vasiliauskaitė

Šaltinis: AC Patria


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt