• animacija
 • animacija

  Kartos kartu baigiamasis renginys

 • animacija

  Kartos kartu baigiamasis renginys

 • animacija

  Kartos kartu baigiamasis renginys

 • animacija

  Kartos kartu Žagarėje

 • animacija

  Kartos kartu Žagarėje

 • animacija

  Kartos kartu Žagarėje

 • animacija

  Kartos kartu Skaistgirio seniūnijoje

 • animacija

  Kartos kartu Skaistgirio seniūnijoje

 • animacija

  Kartos kartu Skaistgirio seniūnijoje

 • animacija

  Kartos kartu Prienuose

 • animacija

  Kartos kartu Prienuose

 • animacija

  Kartos kartu Prienuose

 • animacija

  VPS pristatymo konferencija

Nuo žoliavimo iki edukacijų - projektas ,,Tobulėkim"

Paskelbta: 2022-07-11 09:28:47

Artėjant Rasų šventei, Skaistgirio moterų draugija ,,Versmė" pradėjo įgyvendinti projektą ,,Tobulėkim", kurį dalinai finansavo Joniškio rajono savivaldybė iš priemonės ,,Nevyriausybinių organizacijų veiklos kokybės gerinimo ir efektyvumo didinimo rėmimas".

„Iki Rasų šventės surinkti žolynai turi didžiausią galią, o edukacijų metu išmoktos pamokos labai pravers kiekvienam iš mūsų“,- sakė projektą rengusi moterų draugijos ,,Versmė" pirmininkė Vida Urbonienė ir jai talkinusi draugijos narė Joniškio KC Skaistgirio skyriaus kultūrinių renginių organizatorė Vida Norkuvienė.

Nukritus rasai išsiruošta žoliauti. Moterys pajuokaudamos, prisiminusios savo močiučių pamokymus, kad žoliauti reikia eiti nepiktoms, gerai nusiteikus, pasklido po Skaistgirio apylinkes. Vienos žoliavo Skaistgirio J. Viliūno parke, kitos - Vilkijos upelio lankose, trečios pamiškėse, palaukėse, ant Uolyno kalno. Kartu su mamomis, močiutėmis žoliavo ir vaikai. „Tai puikios pamokos perduodant žinias iš lūpų į lūpas“,- atviravo kalbinamos žoliaujančios moterys.

Vakarop su surinktais žolynais susirinko prie kultūros namų, kur pinti žolynų vainikai. Su žolynų pilna pintine atskubėjo ir "Žiemgalos galių“ įkūrėja, edukatorė Lina Vaitekūnienė. Vos ne antra tiek, kiek buvo planuota, susirinko įvairaus amžiaus žingeidžių žmonių į edukaciją. Vieniems rūpėjo išgirsti iš edukatorės kaip rinkti žolynus, kada surinkti jie turi daugiausia gydomųjų galių, kiti norėjo pasitikrinti jau turimas žinias apie augalus ir jų galias, treti norėjo išmokti taisyklingai pasiruošti augalines ištraukas, iš kurių galima pasigaminti balzamą lūpoms, gydomuosius tepalus. Neprailgo diena su edukatore Lina, kuri išsamiai pasakojo susirinkusiems apie žolynus, vaizdingai pasakojo apie augalų galias. Pasak edukatorės, žoliauti reikia eiti švaria sąžine. Devyni žolynai Joninių dieną surinkti kas devynis žingsnius į kupolę apsaugos nuo blogos akies, perkūno. Sodybose turėtų augti magiškų galių turintys augalai šermukšnis, diemedis, lazdynas, kietis, kadagys apsaugantys nuo blogos akies, raganų kerų. Kalbant apie raganas, Lina Vaitekūnienė susirinkusius patikino, kad nuo Skaistgirio link Tyrelio kas dešimt kilometrų yra ragankalnių likučiai. XVIII a. tikėta, kad raganos renkasi per Sekmines ant kalvelių netoli vandens ir naudoja savo galias. Raganavimo galią šeimoje perduodavo vyriausiam arba jauniausiam vaikui. Žyniu taip pat galima tapti Joninių vidurnaktį apsistojus papartyne. Aplink save apsibrėžtame rate pasiklojus baltą paklodę ant žemės atsigulti ir laukti pirmųjų gaidžių. Tuomet pražystantis papartis barsto žiedus, o juos radus įgauni ypatingų galių. Tai labai sunkus ritualas, įveikiamas vienam iš kelių tūkstančių drąsuolių. Kalbant apie augalų galias, edukatorė nuo devyniasdešimt devynių ligų įvardijo jonažolę, o su mėta sakė būti atsargiems, ypač tiems kurie vartoja homeopatinius preparatus. Beržų lapai veiksmingiausi rinkti iki Joninių, o štai papartis, paklotas po paklode, puikus vaistas nuo skausmo. Ištraukos gaminamos apvytintus augalus užpylus aliejumi, spiritu, druska, actu. Augalais negalima piktnaudžiauti. Panaudojus kurį tai dvidešimt vieną dieną reikalinga pertrauka. Kiekvienas dalyvavęs projektinėse veiklose, namo grįžo ne tik papildę savo žinių bagažą, sužinoję kaip pasigaminti tepalus, bet ir gavę pagamintą produktą. Beliko tik išmėginti jo poveikį ir sutikti savo laimę.

Sekančiose edukacijose mokėmės pasigaminti muilą bei muilo burbulus. Susipažinome su namuose gaminamo muilo privalumais, kada jį galima naudoti. Edukacijų metu gautomis žiniomis dalyviai dalijosi savo bendruomenėse.

Projektinėse veiklose dalyvavo 150 procentų planuotų dalyvių. Ateityje planuojama tęsti projektą atsižvelgiant į finansines galimybes, nes edukacijomis domėtasi ir aktyviai dalyvauta jose.

Projekto ,,Tobulėk" rengėjos ir renginių organizatorės dėkingos Joniškio rajono savivaldybei už skirtą finansavimą, Joniškio kultūros centro Skaistgirio skyriui už suteiktas patalpas, edukatorei Linai už perteiktas žinias, kavinei ,,Fortūna" už edukacijų metu teiktą maitinimo paslaugą ir visiems dalyviams.

Vida Urbonienė,

bendruomenės "Versmė" pirmininkė


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt