• animacija
  • animacija
  • animacija

    Apskrities VVG susitikimas Radviliškyje

  • animacija
  • animacija
  • animacija

    VPS pristatymo konferencija

Mykolinės Reibiniuose

Paskelbta: 2017-10-04 16:04:24

Šiemet pirmą kartą rajone organizuotos Mykolinės. Jas organizavo Reibinių kaimo bendruomenė, vadovaujama Adolfo Kriščiūno, sumaniusi atgaivinti senolių tradicijas. Kiek senieji reibiniečiai atsimena, būdavę įspūdingos bulviakasio šventės, kurios sutapdavo su Šv. Mykolo diena.

Diena išaušo kaip niekad saulėta, tiesiog saulė žeme ritinėjosi, senoliai pasakytų ruoškimės labai šaltai žiemai. Pats bendruomenės vedlys su pagalbininkais tarp kaimo audėjų raštuotų lovatiesių pakabino savo tapytą Mykolą Arkangelą, nugalėjusį slibiną. Artėjant vidudieniui ėmė rinktis reibiniečiai kas su pintine daržo gėrybių, kas kvepiančiu pyragu nešini. Jiems įkandin atskubėjo ir kaimynai skaistgiriečiai. Moterų draugijos "Versmė " moterys ir miestelio bendruomenė draugiškai ant vieno stalo dėliojo patiekalus iš bulvių, neapsakomo skonio kavą ir arbatą . Jau tas skaistgiriečių išradingumas! Bendruomenės vyrai Kęstutis Adomaitis, Martas Ginkus ne sakė, kad skaistgiriečiai kitaip nemoka. Jei ruoštis į šventę tai ruoštis, jei važiuoti svečiuosna tai ne bet kaip, o jau jų miestelio moterys tai puikios esančios šeimininkės. Jiems antrino ir Vidmantas Kutka.

Savo atsivežtas gėrybes greta dėliojo Žvelgaičių kaimo bendruomenė su vadove Regina Gužauskiene priešakyje. Meno vadovė Vilma Bartašienė su vyrais tuoj ėmė pinti liaudiškų melodijų pynę.

Žagarietė Jolanta Garkalnienė atsivežė mamos megztų pirštinių, kojinių. Artėja darganotos rudens dienos, vėsūs žiemos vakarai - mezginiai labai pravers jų nemezgantiems.

Maldenių kaimo bendruomenę atstovavo pirmininkė Renata Šidlauskaitė ir į gimtinę trumpam  grįžusi  Romutė Gramaliauskienė. Romutė į Mykolines atsivežė obuolių sūrio, morkų ir obuolių pyrago ir savo tradicinio karšto naminio vyno. Moteris sakė iš vaikystės prisimenanti kokios linksmos Mykolinės, kitaip sakant bulviakasio pabaigtuvės būdavę Reibinių krašte. Skambėdavo dainos, kvepėdavo cepelinai, kugelis, bulvių košė su rūgpieniu. Vyrai skanaudavo naminio alaus, vyno. Vadovas Mykolas, būdavo, užtrauks dainą, pritars jam visi kaimo vyrai . Smagu prisiminti senovę ir kartu džiugu, kad Reibiniuose dar išlikę senovės papročiai - ir muzikantų yra, ir dainuojančių netrūksta.

Paulina ir Antanas Beržiniai nepraleidžia nei vienos šventės Reibiniuose. Širdis neleidžia nevažiuoti, kai Paulinos vaikystės kieme vyksta šventės. Širdis džiaugiasi, kad tėviškė nesunyko, ji gyvuoja bendruomenės aktyvių žmonių prikelta naujam gyvenimui,- džiaugsmo ašarą braukdama sakė Paulina. Jiedu su vyru į šventę atsivežė net dvylikos veislių obuolių.

Nagi prieiname prie šventės iniciatorių reibiniečių. Jau sugužėjo gražus būrelis jų. Ant stalo patiekalų įvairovė. Sunku visus išminėti, sunku viską išragauti. Vyndarė Nijolė Andriuškevičienė surengė šešių vynų degustaciją, pagamino baravykų sviestą.

Neapsieita ir be svečių. Atvyko rajono savivaldybės tarybos narės, Joniškio VVG atstovės Rimantė Misiūnienė ir Nijolė Valuckienė, Pošupių kaimo bendruomenės pirmininkė Sigita Somoilova, muziejininkai su direktore Rasa Ališauskiene priešaky. Svečiai gyrė reibiniečius už atgaivintas senolių tradicijas ir drąsino, kad viskas prasideda pamažu.

Kokia šventė be dainų ir šokių? Būta ir jų. Ilgą nuotaikingą muzikinę programą dovanojo Skaistgirio gimnazijos benruomenės šokėjai, vadovaujami Andriaus Petkausko, Žvelgaičių kaimo bendruomenės kapela, vadovaujama Reginos Gužauskienė ir Vilmos Bartašienės, svečiai iš Vilniaus tradicinės muzikos grupė "Duja". Šventę vedė Gediminas iš Kirnaičių ir reibinietė Žydrė.

Galiausiai solidi komisija įvertino šeimininkių pastangas ir skyrė keletą nominacijų. Įvertinimas už gražiausiai puoštą stalą atiteko Skaistgirio miestelio bendruomenei, kita nominacija už išradingai pateiktą daržovę - Skaistgirio moterų draugijai "Versmė". Abi nominacijos už skaniausią patiekalą irgi iškeliavo į Skaistgirį. Jos atiteko už kugelį Aldonai Macienei ir už užkandėlę Vidai Urbonienei.

Nominacija už įspūdingiausią daržovę atiteko Žvelgaičių kaimo bendruomenei, o nominacija skoningiausia stalo puošmena - Sandrai Budriuvienei už vynuogių ežiuką. Nominacija "Aromatingiausias vynas“ atiteko reibinietei Nijolei Andriuškevičienei už geltonųjų serbentų ir vyšnių vyną. Neliko nepastebėtas ir Aurelijos Narvydienės dygliuotasis melionas. Reta daržovė išaugusi reibinietės darže puikiai tinkanti ir maistui ir dekoracijai. 

Nominacijų lietumi ir muzikantų, dainininkų, bei šokėjų supinta liaudiškos muzikos ir dainų pyne Mykolinės nesibaigė. Mintos mįslės keturgyslės, atsakinėta į viktorinos klausimus, vaišintasi ir vakarota iki saulės laidos. Mykolinėse viešėjęs kraštietis policijos pareigūnas Marius Macis susirinkusiems priminė kaip saugiai elgtis kelyje važiuojant dviračiu, tempiant karučius, einant pėsčiomis tamsiu paros metu. Jis pasidžiaugė reibiniečių sumanumu ne tik rengiant šventes bet ir apsaugant save tamsoje.

Vida Urbonienė


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt