• animacija

    Apskrities VVG susitikimas

  • animacija
Skaistgirio Šv. Jurgio parapija švenčia parapijos titulinius atlaidus

Paskelbta: 2018-04-24 13:27:31

Sekmadienis. Diena kaip užsakyta. Iš pat ryto skaisčiai pašvietė saulė išgainiodama ir vėją, ir lietaus debesis. Artėjant vidudieniui, Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčios varpai savo gaudesiu skelbė Šv. Jurgio atlaidų pradžią. Klebonijos kieme ant spragsinčio ugniakuro savo šokį ėmė šokti katile verdanti sriuba, pakvipo žolelių arbata. Skubinais žingsneliais miestelio gatvėmis link bažnytėlės artėjo gėlėtomis skarelėmis ryšinčios moterys, pasipuošę vyrai. Nuo senų senovės tikėta, kad pasimeldus Šv. Jurgiui ūkininkų laukai bus derlingesni, aplenks gamtos stichijos. Tad tą dieną visi darbai sustodavo, o parapijos bažnytėlė nesutalpindavo tikinčiųjų. Šiandien viskas kitaip. Atlaidų dieną laukuose lyg bičių spiečiai dūzgė traktoriai, o Šv. Jurgiui pasimelsti rinkosi dauguma senoliai ir vienas kitas ūkininkas. Dar akimirka kita ir atlaidų šv.Mišias aukojantis kaimyninės Žagarės parapijos klebonas kunigas Marius Dyglys homilijos metu pristato Šv. Jurgio gyvenimą, jo nuopelnus. Kviečia melstis Šv. Jurgiui žemdirbių globėjui  prašant palankių gamtos sąlygų būsimam derliui.

Po atlaidų parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis kvietė neskubėti namo, o pabendrauti agapėje, prisiminti jurginių papročius. Kokios jurginės be kepamos kiaušinienės, o ir kiaušinių parapijiečiai sunešė kelis šimtus.  Ūkininkų žmonos Onutė Kalnienė ir Aldona Stankūnienė mikliai kepė kiaušinienę. Joms talkino Gražina Kriščiūnienė, Paulina Beržinienė. Verutė Borisienė, Vida Norkuvienė, Aldona Macienė pilstė Aliaus Macio virtą jurginių sriubą. Smagu, kad kasmet vis didesnis būrelis tikinčiųjų pasilieka agapėje. Pasak senolių, o kur nuskubėsi sekmadienį ir dar atlaidų dieną. Darbams nudirbti lieka dar šešios dienos. Pasistiprinę jurginių sriuba, paragavę kiaušinienės, parapijiečiai  prisiminė savo vaikystės atlaidus, jurginių papročius. Birutė Dauginytė užgrojo linksmą melodiją, pakvietė visus į ratelį. Ratelius keitė liaudiškos dainos, pasakojimai. O štai į gimtinę sugrįžęs policijos pareigūnas Marijus Macis susirinkusiems priminė kaip saugiai elgtis kelyje. Artėja vasara, padaugėja keliuose dviratininkų, važnyčiotojų, technikos tad reikia būti atidiems kelyje. Ne tik patiems saugotis, bet saugoti ir kitus. Policijos pareigūnas pasidžiaugė tėviškėnais, kad jie ir šiemet  jungiasi į susivienijimą ir startuoja  respublikiniame projekte ,,Eismo saugumas bendruomenėse -2018“. Tik bendromis visų pastangomis ne baudžiant, o aiškinant saugumo keliuose svarbą pasieksime rezultatą,- kviesdamas nepamiršti jau dovanotų atšvaitų, liemenių,rankinių einant iš namų tamsiu paros metu sakė kraštietis.

Išklausę priminimų kaip būti saugiems, susirinkusieji  vaišinosi šaunių  parapijos šeimininkių keptais pyragais. Burnoje tirpo Irenos Šakmonienės, Angelės Paražinskienės, Palmyros Kaikarienės kepti pyragai, Virginijos Kutkienės jurginių čeburekai, Zofijos Pličaitės meduolis, Stanislavos Mundrienės sūris, Verutės Borisienės naminė duona. Neapsieita ir be sveikinimų. Parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis visų susirinkusiųjų vardu pasveikino Jurgį Radvilą su vardo diena. Varduvininkui šias jurgines primins dovanotas Šv. Jurgio paveikslėlis ir šviesą atspindinti rankinė. Vidmantas Kutka visų atlaidų dalyvių vardu padėkojo svečiui kunigui Mariui Dygliui už suteiktas žinias apie Jurgio paskelbto šventuoju gyvenimą, nuopelnus kurių daugelis iš susirinkusiųjų tikrai nežinojo. Kaip jau nuo senovės įprasta, svečio tuščiomis namo neišleisti, dovanojo lauknešėlį, kuris primins Skaistgirio parapijos šeimininkių dosnumą.

Vakarėjant parapijiečiai išsiskirstė pakylėti. Palengva tolo vėjyje plaikstomos gėlėtos skarelės. Jurgis žemę atrakino, tuoj panirs rankos į alsuojančią žemę, ją purenti, berti sėklą, sodinti daigą.

Vida Urbonienė


Joniškio rajono partnerystės VVG
Sandėlių g. 7, LT-84165 Joniškis
Tel. +370 679 06373
El. paštas info@joniskiovvg.lt